Ekspert z dziedziny ekonomii.
EDUKACJA:
Licencjat z administracji biznesowej (ADE) (Uniwersytet w Walencji).
DOŚWIADCZENIE:
Aktualnie pracuje jako specjalista ds. treści inwestycyjnych na rynku giełdowym dla Rankia, gdzie opublikował ponad 100...
Pełna biografia
Borjana jest doświadczonym analitykiem finansowym oraz ekspertem ekonomicznym i inwestycyjnym z ponad 5-letnim doświadczeniem w finansach i ponad 10-letnim doświadczeniem w tworzeniu treści.
Jej doświadczenie zawodowe w publicystyce zaowocowało z...
Pełna biografia
Jeśli jesteś klientem Domu Maklerskiego XTB i dokonywałeś transakcji w 2024 roku, otrzymasz do rozliczenia deklarację PIT-8C. Jeśli jednak Twoje dochody rozliczane są za pośrednictwem zagranicznych instytucji lub pochodzą z funduszy inwestycyjnych, konieczne może być samodzielne ustalenie przychodów i kosztów w PIT-38. XTB oferuje również możliwość obniżenia podatku od dywidend z USA.
Czy XTB wystawia PIT-8C?
Tak. Klienci XTB ponownie otrzymają formularz PIT-8C, który uwzględni dochody pochodzące ze wszystkich zrealizowanych inwestycji przeprowadzonych na platformie tego brokera. Zobacz takżejak rozliczyć zyski z giełdy w PIT-38.
Rozliczenie podatku od dywidend w XTB
Jeśli w poprzednim roku podatkowym osiągnąłeś dochody z dywidend z akcji zagranicznych lub funduszy ETF, inwestując przez XTB, musisz uwzględnić te przychody w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym. Odpowiednie dane znajdziesz w raporcie podatkowym udostępnionym przez brokera, które następnie należy przenieść do formularza PIT-38, wskazując w nim odpowiednie pola.
Rozliczenie dochodów z dywidend – przykładowy raport podatkowy XTB
Od 2023 roku XTB wprowadziło zmiany w raportowaniu dochodów. Wszystkie przychody z transakcji na instrumentach finansowych, takich jak CFD, akcje czy ETF-y, są teraz wykazywane w części D formularza PIT-8C. Obejmuje to zarówno transakcje przeprowadzone na polskiej GPW, jak i na zagranicznych giełdach, co ułatwia kompleksowe rozliczenie dochodów z inwestycji.
Jak wspomniano w komunikacie do klientów, XTB przygotowało zestawienie transakcji z giełd zagranicznych. Są one dostępne w “Pokoju Inwestora”, w zakładce Dokumenty. Dla klientów XTB przygotowano również 28-stronicowy Przewodnik po rozliczaniu podatku dochodowego od instrumentów pieniężnych. Jego 17 strona zawiera informacje, jak korzystać z tych informacji.
Do kiedy rozliczyć PIT w 2025 roku?
Jeśli w ciągu roku podatkowego osiągnąłeś dochód lub poniosłeś stratę z tytułu obrotu instrumentami finansowymi (takimi jak akcje, ETF-y czy kontrakty CFD), to zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT musisz uwzględnić ten dochód w rocznym zeznaniu podatkowym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Najwłaściwszym formularzem w tym przypadku będzie zapewne PIT-38, ale zależy to od indywidualnej sytuacji.
PIT można złożyć elektronicznie w Urzędzie Skarbowym. Osoby fizyczne lub prawne nie muszą korzystać z e-podpisu. W tym przypadku wystarczy zestaw danych autoryzacyjnych. Wymóg e-podpisu dotyczy pozostałych płatników (takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).
Kto otrzyma PIT-8C?
Informację PIT-8C otrzymają wyłącznie klienci XTB będący osobami fizycznymi, chyba że prowadzą działalność gospodarczą i w jej ramach dokonują transakcji na instrumentach finansowych. Jeśli dana osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, ale obraca instrumentami finansowymi poza nią, również otrzyma PIT-8C w taki sam sposób, jak osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
XTB dostarczy takim klientom do podpisania oświadczenie, w którym należy określić, czy dochód uzyskany z obrotu finansowego za pośrednictwem XTB został osiągnięty w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią.
Źródło: XTB Polska
Rynek amerykański
XTB, jako pierwszy dom maklerski, wprowadził możliwość obniżenia podatku od amerykańskich dywidend dla osób, które nie są rezydentami podatkowymi i/lub obywatelami Stanów Zjednoczonych. Dzięki tej innowacji, polscy podatnicy uzyskujący dochody z amerykańskich dywidend lub ekwiwalentów dywidend z kontraktów opartych na amerykańskich akcjach, mają możliwość obniżenia swojego zobowiązania podatkowego wobec USA z 30% do 15%. To istotna zmiana, która pozwala na większe oszczędności dla inwestorów na rynku amerykańskim.
Chociaż inwestorzy muszą liczyć się z dodatkowymi obciążeniami, w postaci 4-procentowego podatku, który należy odprowadzić do polskiego fiskusa, wciąż jest to znacząca ulga. Wymóg dopłaty wynika z polskiego podatku od zysków kapitałowych, znanego również jako “podatek Belki”, który wynosi 19%. Niemniej jednak, dla inwestorów, którzy osiągają dochody z amerykańskich rynków, możliwość obniżenia podatku amerykańskiego jest dużą korzyścią, która zdecydowanie poprawia opłacalność inwestycji.
Podsumowanie
Formularz PIT-8C nie obejmuje zryczałtowanych podatków (np. od funduszy inwestycyjnych). Jeżeli Twoje dochody są rozliczane za pośrednictwem zagranicznych instytucji finansowych, konieczne może być samodzielne ustalenie przychodów i kosztów w formularzu PIT-38. Instytucje zagraniczne nie mają obowiązku sporządzania PIT-8C, co oznacza, że inwestorzy muszą samodzielnie zadbać o prawidłowe rozliczenie swoich dochodów.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Bit2Me to giełda kryptowalut, która działa od 2014 roku i została stworzona z myślą o inwestowaniu w cyfrowe aktywa. Obecnie z jej usług mogą korzystać także inwestorzy z Polski. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działa Bit2Me, omówimy jej...
Aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia, używamy technologii takich jak pliki cookie, aby uzyskać dostęp do informacji o urządzeniu. Dzięki tej technologii możemy przetwarzać unikalne dane przeglądania i identyfikatory. Brak zgody lub jej wycofanie może negatywnie wpłynąć na pewne cechy i funkcje.
Techniczne przechowywanie lub dostęp są absolutnie niezbędne do uzasadnionego celu, jakim jest umożliwienie korzystania z określonej usługi wyraźnie żądanej przez abonenta lub użytkownika, lub w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu za pośrednictwem sieci komunikacji elektronicznej.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statystyki
Techniczne przechowywanie lub dostęp wykorzystywane są wyłącznie do celów statystycznych.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Techniczne przechowywanie lub dostęp są niezbędne do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na jednej lub większej liczbie stron internetowych w podobnych celach marketingowych.